Turkish University confers Award upon Pakistan Embassy School Director - Türk Üniversitesi Pakistan Büyükelçiliği Okulu Müdürüne ödül verdi

ANKARA, 17 December 2020: Turkey’s leading OSTIM Technical University conferred the first ever “International Education Entrepreneur Excellence Award” upon Syed Ghalib Raza Gillani, Director, Pakistan Embassy School Ankara at a prestigious ceremony in Ankara on Wednesday.

Prof. Dr. Emrullah İşler, Chairman of National Education, Culture, Youth and Sport Commission of the Grand National Assembly of Turkey  was the guest of honour while Ambassador of Pakistan Muhammad Syrus Sajjad Qazi; Chairman of OSTİM Board of Trustees, Mr. Orhan Aydın;  Rector of OSTİM Technical University, Prof. Dr. Murat Yülek; faculty members of OSTIM Technical University and Pakistan Embassy School attended the award ceremony.

In his remarks, Prof. Dr. Emrullah Işler, said Pakistan is our brotherly country and Turks are grown up saying “Jeevay Pakistan.” He reiterated the importance of mutual cooperation and development of the two countries in the field of education.

Ambassador Syrus Qazi in his speech said conferment of this inaugural award by OSTIM Technical University is not only an honour for Ghalib Gillani but also an honour for Pakistan Embassy and the Pakistani academia. He noted that Pakistan Embassy School is an important educational outpost of Pakistan which has a proud history of contribution to the education of students from Pakistan, Turkey and over 50 foreign nationalities. The Ambassador emphasized that the school is an important source of cementing Pakistan-Turkey relations. He appreciated the hard work and contribution of Ghalib Gillani for making Pakistan Embassy School a symbol of pride for Pakistan.

Mr. Orhan Aydın, in his address highlighted the special nature of Pakistan-Turkey relations. He hoped that these fraternal relations will be further strengthened through educational collaboration.

Rector Prof. Dr. Murat Yülek in his welcome address said OSTM Technical University is the first industry University of Turkey. Referring to the selection criteria of the award, Prof. Dr. Murat said although there are a large number of schools affiliated with various Embassies in Ankara, however, Pakistan Embassy School under its Director Ghalib Raza Gillani is truly an international school. He noted that Ghalib Gillani is a competent educationist who has served in Pakistan, China, Canada, Egypt, Iran and Turkey and truly deserved to receive our first Award.

In his acceptance speech, Syed Ghalib Raza Gillani thanked the Rector and OSTIM Technical University for conferment of the Award. He said this award will definitely touch the hearts of Pakistanis and shall strengthen the bond of love which unites Pakistan and Turkey. Dedicating the award to his parents and teachers, Ghalib Gillani said he also shared this honour with students and colleagues of the school.

 

Türk Üniversitesi Pakistan Büyükelçiliği Okulu Müdürüne ödül verdi

ANKARA, 17 Aralık 2020: Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden OSTİM Teknik Üniversitesi ilk kez sunulan "Uluslararası Eğitim Girişimcisi Mükemmeliyet Ödülü’nü" prestijli bir törenle Ankara’daki Pakistan Büyükelçiliği Okulu Müdürü Syed Ghalib Raza Gillani’ye takdim etti.  

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Emrullah İşler törende onur konuğuyken, Pakistan Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi, OSTİM Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, OSTİM Teknik Üniversitesi fakülte üyeleri ve Pakistan Büyükelçiliği Okulu ödül törenine katıldı.

Prof. Dr. Emrullah İşler konuşmasında, Pakistan’ın kardeş ülkemiz olduğunu ve Türklerin "Cive Pakistan" diyerek büyüdüğünü söyledi.  Kendisi iki ülke arasında eğitim alanındaki karşılıklı işbirliğinin ve gelişmenin önemini yeniden vurguladı.  

Büyükelçi Syrus Qazi konuşmasında OSTİM Teknik Üniversitesi’nin başlattığı bu ödülün verilmesinin sadece Ghalib Gillani için bir onur değil ama aynı zamanda Pakistan Büyükelçiliği ve Pakistan akademisyenleri için de bir onur kaynağı olduğunu söyledi.  Kendisi Pakistan Büyükelçiliği Okulu’nun Pakistan’ın önemli bir eğitim kurumu olduğunu ve Pakistan, Türkiye ve 50’den fazla yabancı ülkeden gelen öğrencilerin eğitimine katkıda bulunmada gurur verici bir geçmişe sahip olduğunu ekledi.  Büyükelçi, bu okulun Pakistan-Türkiye ilişkilerini sağlamlaştıran önemli bir kaynak olduğunu da vurguladı.  Kendisi Ghalib Gillani’nin sıkı çalışmalarını ve Pakistan Büyükelçilik Okulunu Pakistan için bir gurur sembolü yapmak için verdiği katkıları övdü.

Orhan Aydın konuşmasında Pakistan-Türkiye ilişkilerinin özel doğasını vurguladı.  Kendisi bu kardeşlik ilişkilerinin eğitimde işbirliği aracılığıyla daha da güçleneceğini umduğunu ifade etti.  

Rektör Prof. Dr. Murat Yülek açılış konuşmasında, OSTİM Teknik Üniversitesinin Türkiye’nin ilk endüstri üniversitesi olduğunu söyledi.  Ödülün veriliş kriterlerine başvuran Prof. Dr. Murat Yülek, Ankara’da çeşitli büyükelçiliklerin açtığı çok sayıda okul olsa da Pakistan Büyükelçiliği Okulu Okul Müdürü Ghalib Raza Gillani’nin idaresi altında gerçek bir uluslararası okuldur dedi.  Kendisi Ghalib Gillani’nin Pakistan, Çin, Kanada, Mısır, İran ve Türkiye’de görev yapmış başarılı bir eğitimci olduğunu ve ilk Ödülü almayı gerçekten hak ettiğini söyledi.  

Ödülü kabul konuşmasında, Syed Ghalib Raza Gillani Rektöre ve OSTİM Teknik Üniversitesine ödülü verdikleri için teşekkür etti.  Kendisi bu ödülün kesinlikle Pakistanlıların kalplerine hitap edeceğini ve Pakistan ile Türkiye’yi birleştiren sevgi bağını güçlendireceğini söyledi.  Ödülü anne babasına ve öğretmenlere adayan Ghalib Gillani, bu onuru okuldaki öğrencileriyle ve meslektaşlarıyla da paylaştığını ifade etti.