Commemorative Ceremony for APS Peshawar Terrorist Attack Victims held in Ankara - APS Peşaver Okulu Terör Saldırısı Kurbanları için Ankara’da Anma Töreni

ANKARA, 16 December 2020: To pay homage to the school children and staff martyred in the brutal terrorist attack on Army Public School (APS) Peshawar in 2014, a solemn ceremony was held today at Keçiören, Ankara. Ambassador of Pakistan Mr.  Muhammad Syrus Sajjad Qazi, Keçiören Municipality Deputy Mayor Mr. Metin Akdemir and Pakistan Embassy officials attended the event.

In his remarks on the occasion, Ambassador Syrus Qazi said the tragic event of 16 December 2014, APS Peshawar’s 133 innocent children and 17 school staff were brutally massacred. He noted that this carnage was one of the most tragic events in our history that had left every Pakistani in utter shock and grief. The Ambassador said the dossier presented by Pakistan on 14 November about Indian involvement in promoting terrorism in Pakistan has proved that together with terrorists belonging to the banned Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP), India was behind this ruthless and inhuman attack that had left every heart bleeding.

Ambassador Qazi thanked the people of Turkey who were among the first in the world to reach out and express strong solidarity with the people of Pakistan. “The moral gesture of Keçiören Municipality of planting a tree for each martyr was a source of strength for the grieving families and the Pakistani nation and this would keep their memory alive in Turkey forever,” he underlined.

While reaffirming the strong solidarity of the people of Turkey with Pakistan, Deputy Mayor of Keçiören Mr. Metin Akdemir condemned the terrorist attack and said nothing can justify such a brutal and inhuman act. He said that the people of Turkey would continue to stand by their Pakistani brothers.

The participants placed flowers at the memorial, followed by prayers for the departed souls. 

When the heinous APS Peshawar attack happened on 14 December 2014, the people and leadership of Turkey extended spontaneous support to Pakistan. Turkey declared a day of national mourning. Moreover, as a show of solidarity, Keçiören Municipality and Youth Wing members of the Justice and Development (AK) Party planted trees, one for each shaheed, at the AK Party Memorial Forest in Keçiören, Ankara. 

 

APS Peşaver Okulu Terör Saldırısı Kurbanları için Ankara’da Anma Töreni

ANKARA, 16 Aralık 2020: Peşaver kentindeki Ordu Devlet Okulu’na 2014’te düzenlenen acımasız terör saldırısında şehit edilen okul çocukları ve görevlileri anmak için bugün Keçiören, Ankara’da özel bir tören düzenlendi.  Pakistan Büyükelçisi Sayın Muhammad Syrus Sajjad Qazi, Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Metin Akdemir ve Pakistan Büyükelçiliği memurları bu olaya katıldı.

Bu olaydaki konuşmasında, Büyükelçi Syrus Qazi 16 Aralık 2014’teki trajik vakada, APS Peşaver’de 133 masum çocuk ve 17 okul görevlisinin zalimce katledildiğini söyledi.  Kendisi bu katliam her bir Pakistanlıyı şok eden ve derin üzüntüye sokan tarihimizdeki en trajik olaylardan birisidir dedi.   

Qazi Türklere Pakistan halkına hemen yardım eden ve kendileriyle güçlü dayanışma gösteren dünyadaki ilk halk oldukları için teşekkür etti.  “Keçiören Belediyesinin her bir şehit için bir ağaç dikmek bakımından yaptığı güzel jest, acılı aileler ve Pakistan milleti için bir güç kaynağı olmuştur ve bu onların hatırasını Türkiye’de sonsuza kadar yaşatacaktır" diye ekledi.  

Keçiören Belediye Başkan yardımcısı Sayın Metin Akdemir ise, bir yandan Türk halkının Pakistan halkıyla olan güçlü dayanışmasını yeniden teyit ederken, diğer yandan bu terör saldırısını lanetledi ve hiçbir şeyin böylesine zalim ve insanlık dışı bir hareketi haklı çıkaramayacağını da ekledi.  Kendisi, Türk halkının Pakistanlı kardeşleriyle yan yana durmaya devam edeceğini söyledi.  

Katılımcılar ebediyete göçen ruhlar için dua ettikten sonra, anma yerine çiçekler koydular. 

Hain APS Peşaver saldırısı 14 Aralık 2014’te gerçekleştiğinde, Türk halkı ve liderleri Pakistan’a hemen destek eli uzatmışlardı.  Türkiye bu olay üzerine bir günlük yas ilan etmişti.  Dahası, bir dayanışma gösterisi olarak, Keçiören Belediyesi ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Gençlik Kolu üyeleri, Keçiören, Ankara’daki AK Parti Hatıra Ormanında her şehit için birer ağaç dikmişlerdi.