Pakistan expresses its deep concern at the recent developments in Syria’s Idlib region, and conveys heartfelt condolences and sympathies to the leadership and people of Turkey over the loss of lives of a number of Turkish soldiers in an attack yesterday. Our thoughts and prayers are with the bereaved families and the brotherly Turkish nation.

The recent developments are not only a grave threat to regional peace and security but will also exacerbate the deteriorating humanitarian situation in the region.

Pakistan once again urges the international community to play its role towards finding a political solution to the Syrian conflict, as well as addressing the prevailing humanitarian crisis.

Pakistan acknowledges and expresses support for Turkey’s legitimate security and humanitarian concerns in the region, and calls on all regional and international actors to help effectively address and resolve the situation.

 

Turkish Version of Press Release is as under:-

Pakistan Suriye’nin İdlib Bölgesindeki son gelişmelerden dolayı derin endişelerini belirtir ve dünkü saldırıda ölen Türk askerleri için Türk liderlerine ve halkına yürekten başsağlığı diler.  Düşünce ve dualarımız acılı ailelerle ve kardeş Türk halkıyla beraberdir. 

Bu son gelişmeler sadece bölgesel barış ve güvenlik için bir tehdit değil aynı zamanda bölgedeki insani durumu daha da kötüleştirmektedir.

Pakistan bir kez daha uluslararası topluluğa Suriye’deki duruma bir çözüm bulması ve devam eden insani krizi bitirmesi için gereken rolü oynaması amacıyla çağrıda bulunur.

Pakistan Türkiye’nin bölgedeki yasal güvenlik ve insani meselelerine verdiği desteği takdir eder ve tüm bölgesel ve ulusal aktörlere sorunu etkili bir biçimde çözmesi için çağrıda bulunur.