On behalf of the Government and people of Pakistan, and on my own behalf, I would like to reaffirm our solidarity with the brotherly people and Government of Turkey on the occasion of ‘Democracy and National Unity Day.’

Four years ago, on this day, the Turkish people displayed their characteristic resilience and legendary bravery to defy the forces of darkness targeting Turkey’s peace and stability as well as its democratic institutions.

The saga of human courage and determination witnessed on 15 July 2016 was indeed an inspiration for millions across the globe and will be remembered in the annals of history.

Symbolizing the same spirit that motivated our forefathers not to hesitate from making any sacrifice for their Turkish brethren a century ago, there was spontaneous outburst of support and solidarity for Turkey on 15 July 2016. The entire Pakistani nation spoke with one voice against the attempt to undermine Turkey’s peace, democracy and march towards prosperity. We join the people of Turkey in honouring the martyrs and supporting their families. 

Pakistan continues to stand by Turkey and has been taking all possible steps to support Turkey’s efforts to address the threat posed by the Fethullah Gulen Terrorist Organization (FETO). As has been the tradition of our two nations, we will always be shoulder-to-shoulder supporting each other. 

Our prayers and best wishes are with you and the people of Turkey as they determinedly march towards peace and prosperity, and ever greater glory.

 

15 Temmuz 2020 Türkiye Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Pakistan Başbakanı Sayın İmran Han’ın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mesaj

Pakistan Hükümeti ve kendim adına, "Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla Türkiye’nin kardeş halkı ve hükümetiyle dayanışma duygularımızı yeniden ifade etmek isterim.   

Dört yıl önce bugün, Türk halkı Türkiye’deki barışı ve istikrarı ve aynı zamanda demokratik kurumları hedef alan karanlık güçleri defetmek için kendisine özgü olan direnci ve destansı kahramanlığı göstermiştir.  

15 Temmuz 2016’da tanık olduğumuz bu insan üstü cesaret ve kararlılık destanı dünyadaki milyonlarca kişi için ilham kaynağı olmuştur ve tarihin sayfalarında yerini almıştır.   

Bir yüzyıl önce, atalarımızın Türk kardeşleri için fedakarlıkta bulunmak amacıyla hiç tereddüt etmediği aynı ruhla, 15 Temmuz 2016’da Türkiye için kendiliğinden bir destek ve dayanışma seli meydana gelmiştir.  Tüm Pakistan halkı, Türkiye’de barışı, demokrasiyi ve refaha doğru yürüyüşü baltalamak isteyen bu girişime karşı tek ses olmuştur.  Bu olayda şehit olanları anmak ve geride kalan ailelerine destek vermek için Türk halkının yanındayız.  

Pakistan Türkiye’nin yanında durmaya devam etmektedir ve Fethullah Gülen Terör Örgütünün (FETÖ) tehditlerine karşı durmak için Türkiye’nin gösterdiği çabaları desteklemek amacıyla gerekli tüm adımları atmaktadır.  Ülkelerimiz arasındaki geleneğe göre, biz her zaman omuz omuza duracağız.  

Dualarımız ve en iyi dileklerimiz, barışa, refaha ve daha da büyük zaferlere doğru kararlı biçimde yürümeniz için sizin ve Türk halkının yanında olacaktır. 

.