Ambassador of Pakistan briefs Turkish Parliamentarians on the deteriorating human rights and humanitarian situation in the Indian Occupied Jammu & Kashmir

ANKARA, 14 July 2020: Ambassador of Pakistan to Turkey, Ambassador Syrus Sajjad Qazi, visited the Turkish Grand National Assembly (TGNA) today, and separately called on the Chairman of the Parliamentary Committee on Human Rights Inquiry, H.E. Mr. Hakan Çavuşoğlu, and the Chairman of Turkey-Pakistan Inter-Parliamentary Friendship Group, H.E. Mr. Ali Şahin. 

Briefing the two eminent Turkish Parliamentarians on the latest human rights and humanitarian situation in the Indian Occupied Jammu & Kashmir, Ambassador Qazi drew their attention towards India’s illegal, unilateral and provocative measures aimed at changing the disputed status of Jammu & Kashmir; altering its demographic composition; and depriving the Kashmiris of their fundamental rights, including the inalienable right to self-determination. 

He emphasized that Indian actions were not only a blatant violation of the relevant United Nations Security Council resolutions on Jammu & Kashmir as well as the international law, but also posed a direct threat to the peace and security of South Asia and the broader region. 

Expressing his deep concern at the grave human rights and humanitarian situation in the Indian Occupied Jammu & Kashmir, Ambassador Qazi said that Kashmiris living under the Indian occupation were enduring a complete blockade for nearly a year now. Gross violations of human rights continued unabated and in the recent months, the Indian occupation forces had martyred dozens of innocent Kashmiris in fake “encounters,” and extra-judicial killings. 

He informed that the Kashmir Martyrs Day was commemorated on 13 July 2020 by millions of Kashmiris across the globe, recalling the sacrifices made by their forefathers in their just struggle and calling the international community to uphold their right to self-determination.

Ambassador Syrus Sajjad Qazi thanked the Turkish Parliament, government as well as the entire Turkish nation for their principled and unwavering support for the just resolution of the Jammu & Kashmir dispute.

 

Pakistan Büyükelçisi Türk Parlamenterleri Hint İşgalindeki Cammu ve Keşmir’de kötüleşen insan hakları ve insani durum hakkında bilgilendirdi

ANKARA, 14 Temmuz 2020: Pakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Syrus Sajjad Qazi bugün Türkiye Büyük Millet Meclisini (TBMM) ziyaret etti ve Parlamentodaki İnsan Hakları Araştırma Komisyonu Başkanı Sayın Hakan Çavuşoğlu’nu ve Türkiye-Pakistan Parlamentoları Dostluk Grubu Başkanı Sayın Ali Şahin’i ayrı ayrı ziyaret etti.  

Hint işgalindeki Cammu ve Keşmir’deki son insan hakları ve insani durum hakkında iki tanınmış Türk Parlamenteri bilgilendiren Büyükelçi Qazi, onların dikkatini Cammu ve Keşmir’in anlaşmazlıklı durumunu değiştirmeyi, demografik yapısını bozmayı ve Keşmirlileri vazgeçilmez kendi kaderlerini belirleme hakları da dahil temel haklarından mahrum bırakmayı amaçlayan Hindistan’ın aldığı yasadışı, tek yanlı ve provakatif kararlara çekti.  

Kendisi Hint eylemlerinin sadece Cammu ve Keşmir üzerine ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını ve uluslararası kanunları çirkin biçimde ihlal etmekle kalmayıp aynı zamanda Güney Asya’da ve daha geniş çevresindeki barış ve güvenlik için direkt bir tehdit oluşturduğunu söyledi.  

Hint İşgalindeki korkunç insan hakları ve insani durum hakkında derinden endişelerini ifade eden Büyükelçi Qazi, Hint İşgalinde yaşayan Keşmirlilerin bugün itibariyle neredeyse bir yıldır tam bir blokaja direndiklerini söyledi.  Çirkin insan hakları ihlalleri kesintisiz devam etti ve son aylarda Hint İşgal Güçleri sahte biçimde düzenlenmiş “karşı karşıya gelmelerle” ve yargısız infazlarla düzinelerce Keşmirliyi şehit etti.  

Kendisi 13 Şubat 2020’de Keşmir Şehitler Gününün dünyanın her tarafındaki milyonlarca Keşmirli tarafından kutlandığını, atalarının bu haklı mücadele için yaptığı fedakarlıkları hatırladıklarını ve uluslararası topluluğa kendi kaderlerini belirleme haklarını talep etmesi için çağrıda bulundukları bilgisini verdi.  

Büyükelçi Syrus Sajjad Qazi Türk Parlamentosuna ve bütün Türk Milletine Cammu ve Keşmir anlaşmazlığının adil biçimde çözülmesi için verdikleri prensipli ve sarsılmaz destek için teşekkür etti.