Defence Day of Pakistan commemorated in Turkey -  Pakistan Savunma Günü Türkiye’de kutlandı

ANKARA, 7 September 2020: Pakistan Embassy Ankara on Sunday organized an event to mark the Defence Day of Pakistan. Due to measures in place to control the spread of COVID-19, officials of the Pakistan Embassy, their families and Turkish media representatives attended the event.

In his remarks, Ambassador of Pakistan to Turkey, H.E. Muhammad Syrus Sajjad Qazi, highlighted the significance of the Defence Day. Noting that 6 September holds a significant place in the history of Pakistan, for it was on this day in 1965, he recalled that our valiant Armed Forces and the entire nation stood united to thwart the nefarious design of the adversary, who had dared cast an evil eye on the territorial integrity and sovereignty of our beloved homeland. 

“We pay homage to our Shuhada and Ghazis who stood steadfast in the face of heavy odds to defeat an adversary which had numerical and technological advantage,” said Ambassador Qazi. “It is a day which marks the resolute will and determination of the Armed Forces and people of our country to ensure and impregnable defence and a strong and prosperous Pakistan.” Ambassador Syrus Qazi underlined the importance of the spirit of 1965, which was the need of hour to meet all challenges faced by Pakistan. 

Earlier, Acting Defence Attaché, Capt (PN) Mazhar Bashir, read out messages of the President and Prime Minister of Pakistan, who paid glowing tributes to Pakistan Armed Forces and the resilient Pakistani nation for their immense sacrifices. While referring to the growing Indian atrocities in the Indian Illegally Occupied Jammu and Kashmir (IIOJK), Pakistani leadership in their messages reaffirmed the pledge to continue to support the people of IIOJK in their struggle till the realization of their right to self-determination in accordance with the UN Security Council resolutions. 

Pakistan Savunma Günü Türkiye’de kutlandı 

ANKARA, 7 Eylül 2020: Ankara’daki Pakistan Büyükelçiliği Pakistan Savunma Günü’nü kutlamak için bir olay düzenledi.  COVID-19’un yayılmasını kontrol etmek için alınan önlemlerden dolayı, bu olaya sadece Pakistan Büyükelçiliği çalışanları, aileleri ve Türk medya temsilcileri katıldı. 

Konuşmasında, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Ekselansları Muhammad Syrus Sajjad Qazi Savunma Günü’nün önemini vurguladı.  6 Eylül’ün Pakistan’ın tarihinde önemli bir yer tuttuğunu belirterek, 1965 yılında bugün cesur Silahlı Kuvvetlerimizin ve tüm ulusumuzun karşı taraftan gelen ve sevgili anavatanımızın bölgesel bütünlüğüne ve bağımsızlığına kötü gözle bakan tehditleri savuşturmak için birlikte karşı koymuştur dedi. 

Büyükelçi Qazi “Sayısal ve teknolojik bakımdan bizden üstün olan düşmanımızı yenmek için en zor koşullarda savaşan şehitlerimize ve gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz" dedi. “Bugün yenilmez bir savunma gücünü ve güçlü ve refah içinde bir Pakistan’ı garanti etmek için Silahlı Kuvvetlerimizin kararlılığını ve azmini andığımız bir gündür."  Büyükelçi Syrus Qazi 1965 ruhunun önemini vurguladı ve bunun Pakistan’ın karşılaştığı tüm zorlukları karşılamak için gerekli olduğunu söyledi.  

Daha öncesinde, Savunma Ataşesi Deniz Albay Mazhar Bashir, Pakistan Cumhurbaşkanının ve Başbakanının benzersiz fedakarlıkları için Pakistan Silahlı kuvvetlerine ve kararlı Pakistan ulusuna  övgülerini sunduğu mesajlarını okudu.  Yasadışı Hint işgalindeki Cammu ve Keşmir’de (IIOJK) artan Hint zalimliklerinden bahsederken, Pakistan liderleri mesajlarında IIOJK halkını kendi kaderlerini belirleme haklarını BM Güvenlik Konseyi kararlarına göre gerçekleştirene kadar destekleyeceklerini yeniden teyit ettiler.