Prime Minister Imran Khan called President Recep Tayyip Erdoğan, today, and conveyed heartfelt sympathies and condolences on the loss of lives of a number of Turkish soldiers in the attack in Idlib. He stated that the people of Pakistan were in strong solidarity with the brotherly Turkish nation in this time of grief and sorrow.

The Prime Minister reaffirmed support for Turkey’s legitimate security and humanitarian concerns in the region and also lauded Turkey’s humanitarian assistance, including through hosting millions of Syrian refugees. 

Prime Minister Imran Khan added that Pakistan fully supports Turkey’s efforts in its fight against terrorism.

While appreciating Turkey’s hosting of millions of refugees, the Prime Minister called upon the international community to help Turkey bear this enormous burden. He also offered to extend all possible support and assistance from Pakistan in this regard.

The Prime Minister also stressed that the international community should come forward and play its role towards finding a political solution to the Syrian conflict, as well as addressing the prevailing humanitarian crisis.

The Prime Minister thanked President Erdoğan for his unequivocal support on the Jammu & Kashmir dispute, reaffirmed during his recent visit to Pakistan and especially during his address to the Joint Session of the Parliament.

The Prime Minister further updated President Erdoğan on the prevailing situation in IOJ&K and the recent massive killings in targeted violence against Muslims in India. He thanked President Erdoğan for raising his voice on this issue as part of his espousal of Muslim causes worldwide.

Turkish version of Press Release is as under:-

Başbakan Türk Cumhurbaşkanını desteklerini ve dayanışmasını yeniden teyit etmek için aradı.

Başbakan İmran Han bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aradı ve İdlib saldırısında hayatını kaybeden birçok Türk askeri için yürekten başsağlığı dileklerini ifade etti.  Kendisi Pakistan halkının bu yas ve üzüntü zamanında kardeş Türk milletiyle güçlü bir dayanışma içerisinde olduğunu söyledi.

Başbakan Türkiye’nin bölgedeki meşru güvenlik ve insani meseleleri için desteğini teyit etti ve Türkiye’nin milyonlarca Suriyeliye ev sahipliği yapmak da dahil olmak üzere yaptığı insani yardımları da övdü.

Başbakan İmran Han Pakistan’ın Türkiye’yi terörizme karşı savaşında tam olarak desteklediğini de ekledi.

Türkiye’nin milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapmasını memnuniyetle karşılayan Başbakan uluslararası topluluğa Türkiye’nin bu olağanüstü yükle başetmesi için yardım etmesi çağrısında bulundu.  Kendisi aynı zamanda Pakistan’dan mümkün olan tüm desteği ve yardımı vermesini teklif etti.

Başbakan aynı zamanda uluslararası topluluğun öne çıkması gerektiğini ve Suriye sorununa çözüm bulmak ve süregiden insani krizi çözmek için üzerine düşen rolü oynaması gerektiğinin altını çizdi.

Başbakan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Cammu ve Keşmir anlaşmazlığına verdiği karşılıksız destek için teşekkür etti, bu onun Pakistan’a en son ziyaretinde ve özellikle Parlamentonun birleşik oturumu sırasında yeniden teyit edilmişti.

Başbakan İoK’deki devam eden durum ve Hindistan’daki Müslümanları hedef alan şiddet esnasında son zamanlardaki toplu katliamlar hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı daha da bilgilendirdi.  Kendisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Müslümanların meselelerini dünyada ele almasının bir parçası olarak bu mesele hakkında da sesini yükselttiği için teşekkür etti.