Keel Laying Ceremony of 2nd MILGEM Class Corvette for Pakistan Navy held in Istanbul

Keel Laying Ceremony of 2nd MILGEM Class Corvette for Pakistan Navy held in Istanbul

 

ISTANBUL, 30 April 2021: Keel laying ceremony of the second MILGEM Class Corvette being constructed for the Pakistan Navy was held today at Istanbul Naval Shipyard (INSY), Turkey. 

Commodore Ehsan Ahmed Khan, Chief Naval Overseer (Turkey) of Pakistan Navy stationed at Istanbul Naval Shipyard was the chief guest. Senior management of M/s ASFAT, INSY, representatives from Turkish Lloyed and other dignitaries as well as Naval Attache of Pakistan Embassy Ankara Captain Mazhar Bashir attended the ceremony.

While addressing guests at the ceremony, Commodore Ehsan said today’s event is a defining moment to further cement the bonds of brotherhood and friendship between the two strategically aligned nations with common values, culture and faith. He acknowledged the commitment and dedication of M/s ASFAT, INSY and Turkish Ministry of National Defence for meeting the challenging construction schedule despite ongoing global pandemic.

The event marked an important milestone in the construction schedule for the 2nd MILGEM Corvette for the Pakistan Navy. Pakistan Navy has concluded a contract with M/s ASFAT for construction of four corvettes out of which two are being constructed at INSY whereas the remaining two are being constructed at Karachi Shipyard and Engineering Works. These corvettes will be fitted with state of the art surface, sub-surface and anti-air weapons and sensors integrated through an advanced Network Centric Combat Management System. 

The induction of MILGEM corvettes will significantly enhance maritime defence and deterrence capabilities of Pakistan Navy which will ensure secure and stable seas. These corvettes will become a core element of Pakistan Navy’s kinetic response to traditional and non-traditional challenges and to maintain balance of power in the Indian Ocean Region.

 

Pakistan Donanması için 2. MİLGEM Sınıfı Korvetin Kızağa Konulması Töreni İstanbul’da Yapıldı

İSTANBUL, 30 Nisan 2021: Pakistan Donanması için inşa edilen ikinci MİLGEM Sınıfı Korvetin kızağa konulması töreni bugün İstanbul, Türkiye’deki Donanma Tersanesi’nde (INSY) düzenlendi.  

Istanbul Donanma Tersanesi’nde bulunan Pakistan Donanmasının Baş Deniz Müfettişi (Türkiye) Tuğamiral Ehsan Ahmed Khan bu olayın baş konuğuydu.  M/s ASFAT’ın kıdemli yöneticileri, INSY, Türk Loydu’ndan temsilciler ve diğer önemli kişiler ve Ankara’daki Pakistan Büyükelçiliği Deniz Ataşesi Deniz Albayı Mazhar Bashir törene katıldılar.

Misafirlere törende hitap ederken, Tuğamiral Ehsan, bugünkü olayın ortak değerlere, kültüre ve kadere sahip olan iki stratejik olarak birbirine bağlı iki millet arasındaki kardeşlik ve dostluk bağlarını daha da sağlamlaştırmak için önemli bir an olduğunu söyledi.  Kendisi, süre giden küresel panedmiye rağmen zorlu inşa etme planına uyan M/s ASFAT, INSY ve Türk Milli Savunma Bakanlığının bağlılığını ve adanmışlığını övdü.

Bu olay Pakistan Donanmasının 2. MİLGEM Korvetinin inşa etme planında önemli bir kilometre taşı olmuştur.  Pakistan Donanması M/s ASFAT ile dört korvetin inşası için bir anlaşma sonuçlandırmıştır, bunlardan ikisi INSY’de inşa edilirken diğer ikisi Karaçi Tersanesi ve Mühendislik İşlerinde inşa edilmektedir.  Bu korvetler gelişmiş bir Ağ Merkezli Savaş Yönetim Sistemiyle entegre olmuş en son teknolojideki yüzey, yüzey altı ve anti hava silahlarıyla ve sensörlerle donatılacaktır. 

MİLGEM korvetlerinin inşası, güvenli ve istikrarlı deniz ortamlarını sağlayacak şekilde, Pakistan Donanmasının deniz savunması ve caydırıcılık kapasitesini belirgin olarak arttıracaktır.  Bu korvetler Pakistan Donanması’nın konvansiyonel ve konvansiyonel olmayan zorluklara karşı hareketli biçimde yanıt vermesini ve Hint Okyanusu Bölgesindeki güç dengesini sağlayacaktır.