Defence and Martyrs Day of Pakistan commemorated in Turkey - Pakistan Savunma ve Şehitler Günü Türkiye’de anıldı

ANKARA, 6 September 2021: Pakistan Embassy Ankara today organized an event to mark the Defence & Martyrs Day Pakistan.

In his remarks, Ambassador of Pakistan to Turkey, Mr. Muhammad Syrus Sajjad Qazi, highlighted the significance of the Defence & Martyrs Day. He said that on 6 September 1965,  Pakistan’s valiant Armed Forces and the entire nation stood united to defend Pakistan and defeat an adversary much bigger than its size.

“Defence is a concept which is not just fighting in the field but also making sure that those who are fighting for us are provided the necessary moral and material support,” said Ambassador Qazi. He noted that with the strong support of the Pakistani nation to our valiant armed forces, there is no force on earth that can ever hurt, damage or destroy Pakistan. “We pledge ourselves to the defence of our dear homeland and will not hesitate from any sacrifice to uphold its freedom, independence and sovereignty,” he added. 

Earlier, Deputy Head of Mission, Mr. Arshad Jan Pathan, and Defence & Air Attaché, Air Commodore Farooq Haider Tarer, read out messages of the President and Prime Minister of Pakistan respectively. 

Pakistani leadership in their messages paid glowing tributes to Pakistan Armed Forces and the resilient Pakistani nation for their immense sacrifices. They noted that 6th September 1965 stands out in history as a symbol of courage, patriotism and commitment shown by the Armed Forces who displayed unprecedented bravery and professionalism, and thwarted the evil designs of the enemy. Pakistani leadership underlined that India has constantly perpetrated terrorism against Pakistan. They demanded that the world must hold India accountable for its rogue behavior. Pakistani leadership urged India to end its atrocities in the Indian Illegally Occupied Jammu & Kashmir and give Kashmiris their right to self-determination as per the UN Security Council resolutions.

 

Pakistan Savunma ve Şehitler Günü Türkiye’de anıldı

ANKARA, 6 Eylül 2021: Ankara’daki Pakistan Büyükelçiliği bugün Pakistan Savunma ve Şehitler Günü’nü anmak için bir olay düzenledi. 

Pakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Sn. Muhammad Syrus Sajjad Qazi konuşmasında Savunma ve Şehitler Günü’nün önemini vurguladı.  Kendisi 6 Eylül 1965’te Pakistan’ın kahraman Silahlı Kuvvetlerinin ve tüm ulusun Pakistan’ı savunmak için birlikte dik durduğunu ve kendisinden çok daha büyük bir düşmanı yendiğini söyledi. 

Büyükelçi Qazi “Savunma sadece savaş alanında dövüşmek değildir ama bizim için savaşanlara gerekli moral ve maddi desteğin sağlandığından emin olmaktır” dedi.  Pakistan ulusunun kahraman silahlı kuvvetlerimize verdiği güçlü destekle, dünyada hiçbir güç Pakistan’ı yaralayamaz, zarar veremez veya imha edemez diye belirtti. "Biz kendimizi sevgili ana vatanımızı savunmak için ortaya koyuyoruz ve onun özgürlüğünü, bağımsızlığını ve egemenliğini yüksekte tutmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız" diye de ekledi.   

Bunun öncesinde, Büyükelçilik Müsteşarı Sn. Arshad Jan Pathan ve Savunma ve Hava Ataşesi Hava Tuğgenerali Farooq Haider Tarer ayrı ayrı Pakistan Cumhurbaşkanı ve Başbakanının mesajlarını okudular.  

Pakistan liderleri mesajlarında Pakistan Silahlı Kuvvetlerine ve dirençli Pakistan halkına büyük fedakarlıkları için derinden saygılarını ifade ettiler.  6 Eylül 1965’in tarihte benzeri görülmemiş bir cesaret ve profesyonellik gösteren ve düşmanın şeytanca tasarılarını boşa çıkartan bir cesaret, vatanseverlik ve bağlılık simgesi olarak durduğunu belirttiler. Pakistan liderleri Hindistan’ın devamlı olarak Pakistan’a karşı terörizmi desteklediğinin altını çizdiler.  Kendileri dünyanın kabul edilemez davranışları için Hindistan’ı sorumlu tutmasını istediler.  Pakistan liderleri Hindistan’a Yasadışı Hint İşgalindeki Cammu ve Keşmir’deki zalimliklerini durdurması ve Keşmirlilere BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda kendi kaderlerini belirleme haklarını vermesi için çağrıda bulundular.