Pakistan Parliamentary Secretary for Foreign Affairs  holds bilateral meetings on the sidelines of ECO Council of Ministers Meeting

ANTALYA, TURKEY, 9 November 2019:  Parliamentary Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of Pakistan Ms. Andleeb Abbas, who was leading Pakistan delegation to the 24th Council of Ministers Meeting of ECO in Antalya, held bilateral meetings on the sidelines with the Foreign Minister of Turkey and Secretary General of ECO. 

During her meeting with the Turkish Foreign Minister H.E. Mevlut Cavusoglu, the Parliamentary Secretary congratulated Turkey for successful holding of the ECO Council of Ministers meeting in Antalya. She apprised the Turkish Foreign Minister on the gross human rights violations in Kashmir since India’s unilateral and illegal actions of 5 August in the Indian Occupied Jammu & Kashmir. She highlighted the ongoing sufferings of the innocent people and assured that Pakistan would raise its voice at every fora against the human rights violations in IoJ&K. She thanked the Turkish Government for its steadfast support and principled stance on the issue of Kashmir.

The Parliamentary Secretary mentioned that the leadership and people of Pakistan were looking forward to receiving the Honorable Mr. Recep Tayyip Erdogan, President of Turkey in the coming few weeks.

The Turkish Foreign Minister reciprocated the warm sentiments and thanked Parliamentary Secretary for her novel and constructive approach to make ECO more effective and in sync with the modern times and challenges. He assured Turkey’s unwavering support on Kashmir dispute pressure.

In her bilateral meeting with the Secretary General of ECO, Dr. Hadi Soleimanpour, the Parliamentary Secretary exchanged views on the recent developments in the region and matters relating to the Economic Cooperation Organization. They agreed that ECO should be transformed into an effective mechanism for economic integration in order to bring progress and prosperity to the region. Dr. Hadi Soleimanpour thanked Pakistan for its cooperation and for its significant contribution for the ECO. He deeply appreciated the statement made by the Parliamentary Secretary on the floor of COM meeting today. 

 

Pakistan Parlamento Sekreteri EİT Bakanlar Konseyi Toplantısının yan oturumlarında ikili toplantılar düzenledi

ANTALYA, 9 Kasım 2019:  Pakistan Dışişleri Bakanlığı Parlamento Sekreteri Sayın Andleeb Abbas, Antalya’da EİT 24. Bakanlar Konseyi Toplantısına katılan Pakistan heyetine liderlik etti ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanıyla ve EİT Genel Sekreteriyle yan oturumlarda ikili toplantılar düzenledi. 

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi sırasında, Parlamento Sekreteri Antalya’da EİT Bakanlar Konseyi toplantısını başarıyla düzenlediği için kutladı.  Türk Dışişleri Bakanını Hindistan’ın İşgaldeki Cammu ve Keşmir’de aldığı tek yanlı ve yasadışı 5 Ağustos kararlarından beri Keşmir’de devam eden korkunç insan hakları ihlalleri üzerinde bilgilendirdi.  Masum insanların çektiği devam eden acıları vurguladı ve Pakistan’ın İoK’deki insan hakları ihlallerina karşı her forumda sesini yükselteceğinin güvencesini verdi.  Türk hükümetine Keşmir meselesi için verdiği devamlı desteği ve prensipli duruşu için teşekkür etti.

Parlamento Sekreteri Pakistan liderlerinin ve halkının önümüzdeki birkaç hafta içerisinde Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlamayı dört gözle beklediğinden de bahsetti.

Türk Dışişleri Bakanı sıcak duygularını ifade ederek Parlamento sekteterine EİT’yi daha etkili ve modern zamanlarla ve zorluklarla uyumlu yapmak için kullandığı yeni ve yapıcı yaklaşımı için tebrik etti.  Kendisi Türkiye’nin Keşmir anlaşmazlığı için sarsılmaz desteklerinin güvencesini verdi.

EİT’nın Genel Sekreteri Dr. Hadi Soleimanpour ile yaptığı ikili toplantısında, Parlamento Sekreteri bölgedeki son gelişmeler  ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı hakkındaki konular üzerinde görüş alışverişinde bulundu.   EİT’nin bölgeye gelişme ve refah getirmesi amacıyla ekonomik bütünleşme için etkili bir mekanizmaya dönüştürülmesi gerektiği üzerinde anlaştılar.  Dr. Hadi Soleimanpour Pakistan’a işbirliği yaptığı ve EİT için değerli katkılarından ötürü teşekkür etti.  Kendisi Parlamento Sekreterinin bugün COM toplantısındaki konuşmasını övdü.