KASHMIR BLACK DAY OBSERVED AT PAKISTAN EMBASSY ANKARA

Embassy of Pakistan

Information Section

Ankara

*****

Ankara, 27th October 2022

KASHMIR BLACK DAY OBSERVED AT PAKISTAN EMBASSY ANKARA

The 75th Kashmir Black Day was observed by the Embassy of Pakistan, Ankara, today. On 27th October 1947, India forcibly landed its troops in Srinagar and continues to forcibly and illegally occupy this territory ever since.  The event was attended by representatives of civil society, media, think-tanks, and Kashmiris living in Ankara.

Speaking on the occasion, Pakistan Embassy’s Deputy Head of Mission Abbas Sarwar Qureshi stated that in the tortured history of Kashmir since 1947, hardly a day has passed, when the occupying power India had not come up with fresh mischief and malice towards the people of Kashmir. The occupying power India has been trying to silence the Kashmiri struggle for freedom and peace through armed aggression, but the history is replete with the instances telling that with no possible device and design can destroy the will and determination of the people.  After 75 years of oppression, the Kashmiri struggle is alive, stronger and Kashmiris are determined to get their legitimate right to self-determination, the right promised to Kashmiris by UN, Pakistan and India. 

Deputy Head of Mission highlighted that Pakistan shall continue its political, moral and diplomatic support to Kashmiris and reaffirmed resolve to stand shoulder to shoulder with Kashmiri brethren in their legitimate cause of freedom. He thanked the people and government of Turkiye for its principled stance on Kashmir and highlighted that Turkish support and solidarity with Kashmir is a source of great strength for millions of oppressed people of Indian Occupied Jammu & Kashmir and an important contribution towards realization of their right to self-determination. 

Messages of the President, Prime Minister and Foreign Minister of Pakistan were read out. Expressing solidarity with the oppressed Kashmiris, the leadership reiterated immediate reversal of the Indian government’s illegal and unilateral actions of 05 August 2019 and called upon the international community to take practical steps to hold India accountable for its egregious human rights violations in IIOJK and play its part in facilitating a peaceful and just resolution of the long standing dispute of Jammu and Kashmir in accordance with the relevant Security Council Resolutions and the wishes of the Kashmiri people. 

*****

Turkish Version:-

ANKARA’DAKİ PAKİSTAN ELÇİLİĞİ’NDE  KEŞMİR KARA GÜNÜ ANILDI

 75. Keşmir Kara Günü, bugün Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından anıldı. 27 Ekim 1947’de Hindistan birliklerini Srinagar’a zorla çıkardı ve o zamandan beri bu bölgeyi zorla ve yasadışı bir şekilde işgal etmeye devam ediyor. Etkinliğe Ankara’da yaşayan sivil toplum, medya, düşünce kuruluşları ve Keşmirli halktan temsilciler katıldı.

Bu vesileyle konuşan Pakistan Büyükelçiliği Müsteşarı Sn. Abbas Sarwar Qureshi, 1947’den bu yana Keşmir’in işkence dolu tarihinde, işgalci güç Hindistan’ın Keşmir halkına karşı yeni fesat ve kötülükler üretmediği bir gün bile geçmediğini belirtti. İşgalci güç Hindistan, silahlı saldırı yoluyla Keşmir’in özgürlük ve barış mücadelesini susturmaya çalışıyor ancak tarih, mümkün olan hiçbir uygulama ve planın halkın iradesini ve kararlılığını yok edemeyeceğini gösteren örneklerle doludur. 75 yıllık baskının ardından Keşmir mücadelesi daha canlı, daha güçlüdür ve Keşmirliler kendilerine BM, Pakistan ve Hindistan tarafından vaat edilen meşru kendi kaderlerini tayin hakkını elde etmeye kararlıdır.

Elçilik Müsteşarı Pakistan’ın Keşmirlilere siyasi, ahlaki ve diplomatik desteğini sürdüreceğini vurguladı ve meşru özgürlük davalarında Keşmirli kardeşleriyle omuz omuza durma kararlılığını bir kez daha teyit etti. Türkiye halkına ve hükümetine Keşmir konusundaki ilkeli duruşundan dolayı teşekkür etti ve Türkiye’nin Keşmir’e olan desteğinin ve dayanışmasının Hint İşgalindeki Cammu ve Keşmir’deki milyonlarca mazlum insan için büyük bir güç kaynağı olduğunu ve onların kendi kaderlerini tayin etme haklarını gerçekleştirmelerine önemli bir katkıda bulunduğunu vurguladı.

Daha sonra, Pakistan Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Dışişleri Bakanı’nın mesajları okundu. Liderler, ezilen Keşmirlilerle dayanışmalarını ifade ederek, Hindistan hükümetinin 5 Ağustos 2019 tarihli yasa dışı ve tek taraflı eylemlerinin derhal tersine çevrildiğini yineledi ve uluslararası toplumu Hindistan’ı IIOJK’daki korkunç insan hakları ihlallerinden sorumlu tutmak ve Cammu ve Keşmir’de uzun süredir devam eden anlaşmazlığın ilgili Güvenlik Konseyi Kararları ve Keşmir halkının isteklerine uygun olarak barışçıl ve adil bir şekilde çözülmesini kolaylaştırmak amacıyla üzerlerine düşeni yapmak için somut adımlar atmaya çağırdı.

********